BSRA Alumnae

If you would like to volunteer to manage this page please make contact on the email below. The BSRA welcome any information on girls who have rowed in the BSRA competition and gone on to represent Queensland and Australia. Please send information and photos to rachael@bsra.org.au 

 

 

 

Hi Rachael,

I trust that this email finds you well and having had a relatively uneventful season thus far.
I wanted to say hi, but more importantly wish you and the volunteers out there all the best for a great week and an even better regatta this Saturday.  I hope that the weather is kind and the day goes off excellently.
The other part of my need to email was I have stalked the BSRA website a few times this season and I keep finding the Alumnae page and wishing it was correct for the St Margaret’s girls.  Anyhow, I thought if I do not send an email, then perhaps no one will, so here is the extra and correct information that you require for this section on the St Margaret’s girls who have rowed for Australia. In doing this, I have to say thank-you to you for producing such an informative website that honours so much of the history of the BSRA.  Also, thank-you as ginghams thought this process has reminded me just how amazing Sally Kehoe had been all the way through her career.  At St Margaret’s we always held her up as the legend she is, however I had forgotten just what an amazing legacy she left this sport and particularly schoolgirl rowing here in Brisbane – 3 time Olympian, never finished worse than fourth at a world championships over a 14 year AUS representative career (only missing one WC or Olympic Games (2013), still holder of a world’s best time (W2x)!  Legend is too small a word for Sally. You may need to change the way you display these records to give everyone an idea of her record……….
Sally Kehoe
  • School – St Margaret’s AGS
  • Graduating Year – 2003
  • Discipline – Sweep & Scull
  • Level – Junior, U23, WC, Olympics
  • Years of Representation – 2003-2012, 2014-2016
  • Details of World Championship OR Olympic Games Representation –
    • Juniors
      • 2003 – World Champion – JW2x
      • 2004 – World Champion – JW1x
    • U23
      • 2004 – Silver Medal – BW1x
    • Senior
      • 2005 – Bronze Medal – W2x
      • 2006 – Silver Medal – W4x
      • 2007 – Fourth Place – W8+
      • 2008 – OLYMPIC GAMES – 6th Place – W8+
      • 2009 – Fourth Place – W2x
      • 2010 – Fourth Place – W4x
      • 2011 – Fourth Place – W4x
      • 2012 – OLYMPIC GAMES – 6th Place – W8+
      • 2014 – Bronze Medal – W2x
      • 2015 – Fourth Place – W2x
      • 2016 – OLYMPIC GAMES – B Final – W2x
Kimberley Brown

  • School – St Margaret’s AGS
  • Graduating Year – 2004
  • Discipline – Scull
  • Level – Junior, U23
  • Years of Representation – 2004-2005, 2008
  • Details of World Championship OR Olympic Games Representation –
    • Juniors
      • 2004 – Sixth Place – JW2x
    • U23
      • 2005 – B Final – BW4x
      • 2008 – Bronze Medal – BW4x
Suzanne Brown
  • School – St Margaret’s AGS
  • Graduating Year – 2000
  • Discipline – Scull
  • Level – U23
  • Years of Representation – 2005
  • Details of World Championship OR Olympic Games Representation –
    • U23
      • 2005 – B Final – BW4x
Elizabeth Brown
  • School – St Margaret’s AGS
  • Graduating Year – 2001
  • Discipline – Scull
  • Level – U23
  • Years of Representation – 2005
  • Details of World Championship OR Olympic Games Representation –
    • U23
      • 2005 – B Final – BW4x
Madeleine Edmunds
  • School – St Margaret’s AGS
  • Graduating Year – 2009
  • Discipline – Scull
  • Level – Junior, U23, WC, Olympics
  • Years of Representation – 2008-2018
  • Details of World Championship OR Olympic Games Representation –
    • Juniors
      • 2008 – B Final – JW2x
      • 2009 – Silver Medal – JW4x
      • 2010 – Fourth Place – JW2x
    • U23
      • 2011 – B Final – BW1x
      • 2012 – World Champion – BW4x
    • Senior
      • 2013 – Out in the Rep – W4x
      • 2014 – Fourth Place – W4x
      • 2015 – Fifth Place – W4x
      • 2016 – OLYMPIC GAMES – Out in the Rep – W4x
      • 2017 – Bronze Medal – W2x
      • 2018 – B Final – W1x
Jacinta Edmunds
  • School – St Margaret’s AGS
  • Graduating Year – 2011
  • Discipline – Sweep & Scull
  • Level – Junior, U23, WC
  • Years of Representation – 2012, 2014-2016, 2018-Present
  • Details of World Championship OR Olympic Games Representation –
    • Juniors
      • 2012 – B Final – JW4x
    • U23
      • 2014 – Fourth Place – BW8+
      • 2015 – Fourth Place – BW4-
      • 2016 – Fifth Place – BW8+
    • Senior
      • 2018 – Bronze Medal – W8+
      • 2019 – Yet to be raced!
Miller Ferris
  • School – St Margaret’s AGS
  • Graduating Year – 2013
  • Discipline – Sweep
  • Level – Junior, U21
  • Years of Representation – 2014-2015
  • Details of World Championship OR Olympic Games Representation –
    • Juniors
      • 2014 – B Final – JW4-
    • Youth Olympics
      • 2014 – B Final – JW2-
Tyler Ferris
  • School – St Margaret’s AGS
  • Graduating Year – 2013
  • Discipline – Sweep
  • Level – Junior, U21
  • Years of Representation – 2014-2015
  • Details of World Championship OR Olympic Games Representation –
    • Juniors
      • 2014 – B Final – JW4-
    • Youth Olympics
      • 2014 – B Final – JW2-
Madeleine Southall
  • School – St Margaret’s AGS
  • Graduating Year – 2014
  • Discipline –  Sweep
  • Level – Junior
  • Years of Representation – 2015
  • Details of World Championship OR Olympic Games Representation –
    • Juniors
      • 2015 – B Final – JW4-
Lily Alton
  • School – St Margaret’s AGS
  • Graduating Year – 2015
  • Discipline –  Sweep & Scull
  • Level – Junior, U21, U23
  • Years of Representation – 2015-2017, 2019
  • Details of World Championship OR Olympic Games Representation –
    • Juniors
      • 2015 – B Final – JW4-
      • 2016 – Fourth Place – JW2x
    • U23
      • 2019 – B Final – BW4-
Wallis Russell
  • School – St Margaret’s AGS
  • Graduating Year – 2015
  • Discipline –  Scull
  • Level – U21, U23
  • Years of Representation – 2016 (U21), 2017-2018
  • Details of World Championship OR Olympic Games Representation –
    • U23
      • 2017 – 6th Place – BLW4x
      • 2018 – Fourth Place – BLW1x
I hope that this helps.  If it is in red it is because I am a little unsure of the exact date/details.  Are you interested in adding past students who pre-date the existence of the BSRA?  Adair Ferguson is an old girls from St Margaret’s!
Anyway, enough from me and all the best.



Kind Regards,
Jonathon Voller
WinTech Racing Australia

Name School Graduating Year Discipline Level Years of Representation
Marguerite Houston All Hallows School 2002-2008
Eloise Paker All Hallows School Junior, U21 2014-2016
Ellen Pozzi All Hallows School Junior, U21 2015-2016
Caitilin Cronin All Hallows School 2014-2015
Fiona Albert Brisbane Girls' Grammar 2012,2014-2015
Josephine Thiele Brisbane Girls' Grammar 2015
Jennifer Gilbert Somerville House U21 Coach 2016
Amy James Somerville House 2011,2015
Charlotte Travers Somerville House 2012
Courtney Johnson Somerville House 1988 Sweep W8+ World Champions 1900
Miller Ferris St Margaret's 2014-2015
Tyler Ferris St Margaret's 2014-2015
Sally Kehoe St Margaret's WC, Olympics 2016 2003-2016
Elizabeth Brown St Margaret's 2005
Kim Brown St Margaret's 2005,2008
Suzanne Brown St Margaret's 2005
Madeleine Edmunds St Margaret's WC,Olympics 2016 2008-2016
Jacinta Edmunds St Margaret's Junior, U23 2012,2014-2016
Madeleine Southall St Margaret's 2015
Lily alton-Triggs St Margaret's U23 2015-2016
Wallis Russell St Margaret's Current U21 2016
Kate Rowan St Peters Lutheran College 2014
Gabrielle Kukla St Peters Lutheran College 2009-2011
Anna Kaczycki St Peters Lutheran College 2008-2009
Jessica Hall St Peters Lutheran College WC, Olympics 2016 2009-2016
Eleanor Wilson St Peters Lutheran College 2010-2011,2013-2014
Alice Doring Stuartholme 2014-2015
Daniella Serra Stuartholme 2011 WC 2016
Kate Mercer Stuartholme 1998 WC 2001
Louise Auld Stuartholme 1998 WC 2004
Fran Paterson Stuartholme 2006 U23 2011